Wyrób noży – wykorzystanie materiałów

1

Struktura materiałów używanych przez człowieka z biegiem lat ewoluuje. Do wyrobu bazowych instrumentów, mebli czy budowli na początku używano drewna lub kamieni. Razem z rozwojem nauki odnaleziono cement, syntetyk, stal, stopy metali oraz setki innych materiałów. Przy wyrobie co niektórych artykułów zastępowało się i zastępuje składniki nowszymi, lub ewentualnie spełniającymi wymogi kontrahenta. Można to niezwykle łatwo pokazać na przykładzie hamulców samochodowych, jakie od lat są wytwarzane ze stopu metalu i powszechnie używane w autach do użytku powszedniego.

 

Ze względu na atrybuty materiałów użytych przy ich uformowaniu, nie ma większej różnicy czy są rozgrzane czy nie. Jednak w trakcie rajdów oraz wyścigów samochodowych, gdzie temperatura takich hamulców dochodzi do kilkuset stopni celsjusza, nie spełniały odpowiednio własnego zadania, wobec tego długo testowano pionierskie materiału i dopiero ceramika dała zadawalające rezultaty. Dziś hamulce ceramiczne są szeroko wykorzystywane w wyścigach i przeróżnych rajdach. Swoją drogą sama ceramika znajduje wiele innych zastosowań aniżeli tylko garnki czy zastawy. Jednym z najświeższych hitów sprzedaży są kamienie wodne taidea, jakie są wytrzymalsze i nie potrzebują tak częstego ostrzenia jak stereotypowe. Na pierwszy rzut oka nie ma większej różnicy pomiędzy nimi, wyglądem szczególnie się nie wyróżniają. Na ogół fabrykowane są w takich samych kolorach jak metalowe noże, a różnice odnotujemy dopiero przy dłuższym użytkowaniu.

 

Ceramika użytkowana do ich produkcji ma jednakże jedną skazę, jaka uniemożliwia zastosowanie jej na przykład przy wytwarzaniu siekier czy scyzoryków, idzie mianowicie o jej kruchość. Noże narażone są na wiele upadków, uderzeń lub innych ekstremalnych warunków, w których narażone są na wiele uszkodzeń mechanicznych. Do ich produkcji dalej używa się tradycyjnych stopów przeróżnych metali, które być może wypada częściej ostrzyć, jednak do perfekcji sprawdzają się w warunkach polowych lub wojskowych.

 

Zobacz także: ostrzenie japońskich noży kuchennych


Dodaj komentarz